مقاله

عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین در زمان مناسب

یکی از قطعات مهم در خودرو که روی کارکرد صحیح آن اثرگذار است فیلتر بنزین یا صافی سوخت می‌باشد. متاسفانه بسیاری از افراد به این قطعه مهم در ماشین و تعویض به موقع آن توجه نمی‌کنند. در حالی که عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین بسیار مخرب و مضر است. با ما در این مطلب از اتومبیل یدک همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

منظور از فیلتر بنزین چیست؟

تمام پیشرانه‌های خودرو برای اینکه فعالیت کنند به سوخت نیاز دارند. چنانچه هر مشکلی در پروسه سوخت‌رسانی به موتور خودرو ایجاد شود عملکرد کلی ماشین مختل خواهد شد. سیستم پاشش سوخت در بیشتر ماشین‌ها دهانه‌ای به قطر 2 میلی‌متر دارد. همه بنزینی که بعد از احتراق نیروی محرک خودرو را تامین می‌کند از همین دهانه 2 میلی‌متری رد می‌شود. در نتیجه هر نوع گرفتگی و آلودگی در این مسیر می‌تواند دردسرها و مشکلات زیادی در زمینه احتراق خودرو ایجاد کند. برای غلبه بر این مشکل خودروسازان قطعه‌ی کوچکی به نام فیلتر یا صافی بنزین را طراحی کرده‌اند. هدف اصلی از ساخت این قطعه حذف ناخالصی‌ها و کثیفی‌های درون بنزین است. همچنین در باک خودرو براده‌های فلزی به مرور زمان ایجاد می‌شود که توسط فیلتر بنزین پاک‌سازی خواهد شد. با توجه به کاربرد این قطعه می‌توان حدس زد که عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین تا حد جدی خواهد بود.

آیا فیلتر بنزین نیاز به تعویض دارد؟

متاسفانه برخی از افراد حتی تعدادی از تعمیرکاران نسبت به برسی و تعویض صافی بنزین سهل انگاری می‌کنند. این قطعه در ماشین مصرفی محسوب می‌شود و بعد از مدتی حتما باید تعویض شود. در غیر این صورت مشکلات و آسیب‌های جدی به موتور خودرو وارد می‌شود. فیلتر بنزین دارای یک عمر مفید مشخص بوده و بعد از آن دیگر قادر به تمیز کردن بنزین نیست. دلیل آن نیز وجود آلودگی‌ و کیفیت پایین بنزین می‌باشد. همچنین مخازن و شلنگ‌های انتقال سوخت در پمپ‌های بنزین نیز اغلب آلوده بوده و این کثیفی به سوخت منتقل می‌شود. در نتیجه بعد از مدتی که در حالت استاندارد حدود 40 هزار کیلومتر است نیاز به تعویض فیلتر بنزین وجود دارد. گاهی از اوقات کیفیت سوخت مصرفی به قدری پایین است که باید سریع‌تر صافی بنزین خودرو را تعویض نمود. عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین در زمان مناسب بسیار بیشتر از هزینه تعویض آن است.

دلایل خراب شدن فیلتر بنزین چیست؟

اشاره کردیم که فیلتر بنزین یک قطعه‌ی مصرفی بوده و بعد از مدتی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد. با این حال در برخی از ماشین‌ها بازه‌ی تعویض این صافی کوتاه‌تر از دیگر خودروها می‌باشد. علت خرابی و آسیب‌های وارده به این قطعه عبارتند از:

  • نوع بنزینی که مورد استفاده قرار میگیرد.
  • میزان خالص بودن بنزینی مصرفی
  • استفاده کردن از فیلترهای بنزین نامرغوب یا تقلبی و بی‌کیفیت
  • رانندگی‌های طولانی در شرایط جوی آلوده و نامناسب

می‌باشد. عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین از هزینه تعویض آن بسیار بیشتر خواهد بود. پس هرگز به دلیل صرفه‌جویی اقتصادی از تعویض این صافی مهم در خودرو خودداری نکنید.

عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین در زمان مناسب چیست؟

کثیف بودن و گرفتگی در صافی بنزین باعث کم شدن بازده موتور ماشین می‌شود. همچنین انژکتورها بر اثر این ذرات آلوده کثیف شده و خودرو به سختی روشن می‌شود. به بیان دیگر عدم تعویض فیلتر بنزین در زمان مناسب باعث کاهش قدرت ماشین خواهد شد. در این بخش به طور کامل به عوارض و آسیب‌های تعویض نکردن به موقع فیلتر بنزین می‌پردازیم.

1- مشکلات روشن شدن خودرو در صورت کثیف بودن فیلتر بنزین:

یکی از مهم‌ترین عوارض خرابی این صافی بد روشن شدن خودرو به خصوص در حالت استارت سرد است. باید چند ثانیه بعد از باز شدن سوئیچ ماشین صبر کرده تا فشار بنزین به حد لازم برسد. چرا که صافی بنزین کثیف بوده و دهانه ورود سوخت با ذرات آلوده مسدود شده است.

2- کاهش چشمگیر راندمان موتور ماشین:

اگر فیلتر بنزین به موقع عوض نشود راندمان و قدرت موتور به شدت کاهش پیدا می‌کند. شما با وجود یک فیلتر بنزین کثیف در سربالایی‌ها و زمانی کولر روشن است کاهش قدرت موتور را حس می‌کنید. بالا رفتن آمپر در ماه‌های گرم سال نیز از دیگر عوارض عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین است.

3- گرفتگی در انژکتور خودرو:

گرفتگی انژکتور از عوارض شایع کثیف بودن فیلتر و صافی بنزین ماشین است. در این حالت مصرف سوخت خودرو به شکل قابل ملاحظه‌ای بالا می‌رود. ورود آلودگی‌های موجود در بنزین به انژکتور باعث می‌شود که مسیر پاشش سوخت بسته شود.

4- ایجاد تغییر در صدای پمپ بنزین:

تغییر صدای پمپ بنزین در ماشین نیز از دیگر عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین در زمان مناسب است. پس اگر صداهایی غیر عادی از پمپ بنزین خودرو شنیدید صافی بنزین را بررسی کنید.

بهترین زمان برای تعویض فیلتر بنزین در خودرو:

تا به اینجا با آسیب‌ها و عوارض عدم تعویض به موقع صافی بنزین آشنا شدیم. در این بخش خواهیم گفت که بهترین زمان برای تعویض این فیلتر مهم در ماشین کی است. در حالت کلی و استاندارد در هر 40 هزار کیلومتر کارکرد خودرو باید صافی بنزین را تعویض کرد. اما این استاندارد در همه خودروها صدق نمی‌کند. چرا که کیفیت بنزین و سایر مولفه‌ها در همه ماشین‌ها یکسان نمی‌باشد. بهترین کار عوض کردن این فیلتر قبل از خراب شدن کامل آن است. کسانی که در جایگاه‌های متعدد اقدام به سوخت‌گیری می‌کنند نیاز به تعویض زود هنگام این فیلتر دارند. در نتیجه به صورت دوره‌ای فیلتر بنزین خودرو را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز تعویض کنید.

قیمت فیلتر بنزین:

قیمت فیلتر بنزین به نوع خودرو بستگی دارد، اما در هر حال چندان گران نیست. برند تولیدکننده صافی بنزین نیز بر روی قیمت آن موثر می‌باشد. فیلتر بنزین‌های اصل و شرکتی اغلب گران‌تر هستند. برای استعلام از موجودی و قیمت فیلتر بنزین می‌توان به بخش محصولات سایت اتومبیل یدک مراجعه فرمایید. از طریق سایت اتومبیل یدک امکان خرید آنلاین محصولات مورد نیاز شما و ارسال به سراسر کشور وجود دارد.

کلام پایانی:

عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین در زمان مناسب می‌تواند روی کارایی و قدرت موتور ماشین اثر زیادی داشته باشد.

1 نظر در “عوارض تعویض نکردن فیلتر بنزین در زمان مناسب

  1. فاطمه گفت:

    سلام. بسیار ممنون از اتومبیل یدک. لطفا در رابطه با زمان تعویض فیلتر روغن هم مطلب ارایه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *