مقاله

مقایسه انواع ضد یخ خودرو

همه رانندگان به خوبی می‌دانند که باید از ضد یخ برای عملکرد بهتر موتور استفاده کنند. البته کاربرد ضد یخ تنها منحصر به خودرو نبوده و در بسیاری از دستگاه‌های صنعتی نیز استفاده می‌شود. انواع مختلفی از ضد یخ در بازار موجود است. این تنوع گاهی کار انتخاب را برای افراد سخت می‌کند. در این مطلب از اتومبیل یدک به مقایسه انواع ضد یخ خودرو پرداخته‌ایم تا تفاوت‌های آن‌ها را بهتر بشناسیم.

آشنایی با ضد یخ و کاربرد آن:

برای درک بهتر ماهیت و کاربرد ضد یخ باید کمی درباره سیستم خنک کننده در خودرو بدانیم. در موتور اتومبیل انرژی مورد نیاز برای حرکت از طریق سوزاندن سوخت مصرفی تامین می‌شود. اما همه انرژی تولید شده در موتور برای به حرکت در آوردن خودرو صرف نمی‌شود. بلکه دو سوم این انرژی تبدیل به حرارت شده و تولید گرما می‌کند. بخشی از این انرژی گرمایی از طریق اگزوز از ماشین خارج شده و بخشی دیگر در محفظه‌ی موتور خودرو می‌ماند. از این رو برای خنک کردن موتور خودرو باید تدبیری اندیشید تا اجزای آن به تدریج ذوب نشوند. مایع خنک کننده راه کار مناسبی برای خنک کردن موتور خودرو به شمار می‌رود. اما مایع خنک کننده به دلیل آن که بر پایه آب است در هوای سرد یخ می‌زند. در نتیجه دیگر کارکرد و کارایی لازم برای جلوگیری از داغ شدن موتور را ندارد. اینجاست که باید از ضد یخ برای جلوگیری از بروز این مشکل استفاده نمود. مقایسه انواع ضد یخ خودرو در انتخاب بهترین نوع آن به ما کمک خواهد کرد.

معرفی انواع مختلف ضد یخ:

ضد یخ کمک می‌کند تا نقطه انجماد خنک کننده موتور بالاتر برود. در نتیجه در هوای سرد یخ نمی‌زند و همچنان به وظیفه خود برای خنک کردن موتور عمل می‌کند. در این بخش با انواع مختلف ضد خودرو آشنا خواهیم شد. در بازار دو نوع مختلف از ضد یخ وجود دارد که یکی اسیدی و دیگری روغنی است. برای آشنایی بیشتر با این انواع ادامه این مطلب از اتومبیل یدک را از دست ندهید.

1- ضد یخ روغنی:

در این نوع متریال اصلی در ساخت ضد یخ از مواد معدنی بر پایه روغن تهیه می‌شود. ضد یخ‌های روغنی جزو پرکاربردترین و پرفروش‌ترین انواع محسوب می‌شوند. چرا که از مواد آلی ساخته شده و در رادیاتور خودرو رسوب نخواهند کرد. اینن نوع از ضد یخ به خوبی قادر است تا دمای آب را کنترل نماید.

2- ضد یخ اسیدی:

یکی دیگر از انواع ضد یخ نوع اسیدی آن است. تفاوت این نوع با مدل قبلی در مواد پایه‌ی آن است. ضد یخ اسیدی اسیدی از موادی بر پایه الکل ساخته شده است. این ضد یخ‌ها طول عمر بیشتری نسبت به ضد یخ روغنی دارند. همچنین به لحاظ شیمیایی پایدارتر بوده و به خوبی دمای آب را کنترل می‌کنند.

مقایسه انواع ضد یخ خودرو با یکدیگر:

بیشتر رانندگان از نوع ضد یخ روغنی برای خودروی خود استفاده می‌کنند. چرا که این نوع ضد یخ شناخته شده‌تر بوده و کارایی مناسبی دارد. ضد یخ‌های روغنی از بروز گرمای اضافی در موتور تا حد زیادی جلوگیری می‌کنند. از نظر مقاومت گرمایی نیز ضد یخ روغنی مقاومت بالاتر و بیشتری از خود نشان می‌دهد. در نتیجه این نوع ضد یخ خودرو به خوبی از آسیب‌های موتور به دلیل حرارت بالا جلوگیری می‌کند. شاخصه‌ی دیگر این ضد یخ قیمت مناسب و اقتصادی‌تر آن نسبت به ضد یخ‌های بر پایه الکل است. مقرون به صرفه بودن نیز از دیگر دلایل استفاده گسترده از نوع روغنی ضد یخ است. نوع دیگر ضد یخ که بر پایه الکل تولید شده است مقاومت بسیار زیادی در برابر انجماد دارد. بنابراین در گرما و در سرما محافظت بسیار خوبی از موتور خودرو توسط این نوع ضد یخ به عمل می‌آید. این نوع ضد یخ برای استفاده در فصول سرد سال بسیار مناسب‌تر از نوع روغنی هستند. البته ضد یخ‌های الکی از نظر طول عمر نسبت به نوع روغنی در سطح بالاتری قرار می‌گیرند. همچنین در مقایسه انواع ضد یخ خودرو نوع الکلی گران قیمت‌تر نیز می‌باشد. در زمان استفاده از ضد یخ اسیدی نیز باید و توجه زیادی به کار برد. زیرا امکان دارد بخشی از ضد یخ روی بدنه خودرو ریخته و رنگ آن را از بین ببرد. تمام این موارد موجب شده تا بیشتر افراد ضد یخ‌های روغنی را به انواع اسیدی آن ترجیح بدهند.

آیا ضد یخ‌ها ضد جوش هم هستند؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ضد یخ‌ها در واقع ضد جوش هم هستند. در واقع استفاده از ضد یخ موجب جلوگیری از نوسانات دمایی در موتور خودرو می‌شود. مکانیزم عمل این مایع‌های پرکاربرد به این شکل است که هم نقطه جوش و هم نقطه انجماد را بالاتر می‌برند. ترکیب متناسب ضد یخ و خنک کننده می‌تواند از بروز آسیب ناشی از تغییر دما در موتور جلوگیری کند.

عدم استفاده از ضد یخ چه خطراتی دارد؟

بعد از شناخت و مقایسه انواع ضد یخ خودرو باید درباره خطر عدم استفاده از آن نیز بدانیم. بدون استفاده از ضد یخ مایع خنک کننده موتور تحت تاثیر دمای محیط تغییر حالت می‌دهد. این تغییر حالت موجب می‌شود دیگر حالت روان در مایع خنک کننده وجود نداشته باشد. از طرفی حباب‌های ریزی نیز درون مایع خنک کننده ایجاد شده که صدمات زیادی به موتور وارد می‌کند. به بیان ساده موتور خودرو دیگر قادر نخواهد بود عملکرد مناسب خود را داشته باشد. همچنین امکان ترک خوردن در ساختار موتور خودرو نیز وجود دارد. در نتیجه فارغ از نوع ضد یخ عدم استفاده از آن می‌تواند صدماتی جبران ناپذیری به موتور ماشین وارد کند. به همین خاطر همیشه توصیه می‌شود تا از ضد یخ مناسب به منظور حفاظت از موتور ماشین استفاده شود.

سخن پایانی:

مقایسه انواع ضد یخ خودرو به ما در هنگام خرید آن کمک زیادی می‌کند. در این مقاله از گروه اتومبیل یدک مقایسه‌ای همه جانبه بین انواع ضد یخ را ارائه نمودیم. ضد یخ روغنی به دلیل کارایی مناسب و قیمت پایین‌تر از محبوبیت بالاتری نسبت به نوع اسیدی برخوردار است. ضد یخ‌های اسیدی با وجود طول عمر بیشتر باعث ایجاد خوردگی در بدنه خودرو می‌شوند. بنابراین باید هنگام استفاده از این نوع ضد یخ دقت بیشتری به خرج داد.

1 نظر در “مقایسه انواع ضد یخ خودرو

  1. فاطمه گفت:

    سلام. بسیار مفید بود. ممنون از اتومبیل یدک. به نکاتی که هنگام استفاده کردن از ضدیخ باید دقت شود در این مقاله اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *