مقاله

صدای تق ‌تق هنگام گردش فرمان

گاهی اوقات در زمان رانندگی صدای تق ‌تق هنگام گردش فرمان خودرو به گوش می‌رسد. این صدا قطعا برای هیچ راننده‌ای خوشایند نیست. چرا که نشان دهنده وجود یک مشکل در ماشین بوده و نیاز به تعمیر دارد. علل متعددی را می‌توان برای شنیده شدن صدای نامتعارف از فرمان برشمرد. هر کدام از این دلایل به تنهایی یا در کنار هم ایجاد صداهای غیر معمول هنگام چرخش فرمان خودرو می‌کنند. با ما در اتومبیل یدک همراه شوید تا با این دلایل و راه‌کار آن آشنا شوید.

شناخت سیستم هیدرولیکی فرمان خودرو:

قبل از هر چیز باید با قطعات و سیستم هیدرولیک به کار فته در فرمان آشنا شویم. در فرمان خودروها از قطعات مختلفی نظیر:

 • روغن هیدرولیک
 • لوله‌های رفت و برگشت و شلنگ‌های هیدرولیک
 • پمپ هیدرولیک فرمان
 • شیر هیدرولیک
 • مخزن هیدرولیک فرمان خودرو
 • تسمه هیدرولیک
 • جک هیدرولیک دو طرف فرمان خودرو

استفاده می‌شود. از طریق پمپ نیروی دورانی موتور به تسمه منتقل و سپس این نیرو به قسمت عقب شیر منتقل می‌شود. شیر هیدرولیک دارای حفره‌هایی برای هدایت روغن به چپ و راست در زمان حرکت فرمان است. در نتیجه هرگونه مشکل در این سیستم می‌تواند منجر به صدای تق تق هنگام گردش فرمان گردد. یکی از این مشکلات پایین بودن کیفیت روغن مورد استفاده در سیستم هیدرولیک فرمان است. آشنایی با سیستم هیدرولیک در فرمان خودرو به ما کمک می‌کند تا درک درستی از عیوب احتمالی آن داشته باشیم. در بخش بعدی به بررسی علل محتمل در بروز صدای نامتعارف از فرمان حین چرخش می‌پردازیم.

چرا صدای تق تق هنگام گردش فرمان به گوش می‌رسد؟

شنیده شدن صدا در زمان گردش فرمان باید به سرعت بررسی گردد. چرا که بی‌توجهی به این موارد می‌تواند خطرات و خسارت‌های جدی را برای سرنشین و ماشین در پی داشته باشد. در این بخش به شما خواهیم گفت چرا این صدای ناخوشایند در زمان چرخاندن فرمان ماشین به گوش می‌رسد.

1- مشکلات سیستم هیدرولیک فرمان:

در بخش قبلی با سیستم هیدرولیک خودرو تا حدی آشنا شدیم. وجود مشکلاتی در این سیستم اعم از خرابی قطعات منجر به شنیده شدن صدا از فرمان می‌شود. علاوه بر قطعات به کار رفته در سیستم هیدرولیک فرمان روغن مورد استفاده نیز حائز اهمیت است. این روغن باید هم از کیفیت خوبی برخوردار باشد هم در زمان مناسب تعویض شود. در غیر این صورت احتمال شنیدن صداهای نامتعارف در زمان چرخاندن فرمان ماشین وجود دارد. پس سیستم هیدرولیک فرمان اولین چزی است که باید هنگام تق تق کردن فرمان مورد توجه قرار گیرد.

2- قطعات یدکی تقلبی و بی‌کیفیت:

مورد بعدی که در ایجاد صدای تق تق هنگام گردش فرمان موثر است استفاده از قطعات یدکی تقلبی است. قطعات تقلبی کیفیت و کارایی چندانی ندارند. به همین خاطر نمی‌توانند عملکرد لازم در حین کار کردن فرمان خودرو را داشته باشند. از این رو باید از قطعاتی که اصل هستند و کیفیت مناسبی دارند استفاده نمود. شناخت اصل یا تقلبی بودن بسیاری از قطعات یدکی کار سخت و تخصصی است. بنابراین پیشنهاد می‌شود از مراکز فروش معتبر و شناخته شده‌ای نظیر اتومبیل یدک اقدام به خرید کنید. اتومبیل یدک عرضه کننده انواع قطعات یدکی اصل و باکیفیت با ضمانت‌های کیفی می‌باشد. برای ثبت سفارش و تهیه قطعات مورد نیاز خود از طریق سایت اتومبیل یدک اقدام فرمایید.

3- معیوب بودن سرپلوس و میل پلوس:

یکی دیگر از علل شایع شنیده شدن صداهای نامتعارف از فرمان خراب بودن پلوس است. این خرابی می‌تواند در هر یک از بخش‌های سرپلوس و میل پلوس رخ دهد. علاوه بر بروز صداهای نامتعارف خراب بودن پلوس در زمان حرکت ماشین مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. این دلیل رایج‌ترین مشکل ایجاد صدای تق تق هنگام گردش فرمان خودرو به شمار می‌رود. پلوس در خودرو نیرویی که در موتور تولید شده را به گیربکس منتقل می‌کند. با خراب شدن پلوس این پروسه با مشکل جدی روبه‌رو شده و صداهایی غیرعادی از فرمان شنیده می‌شود. این سر و صداها نیز بیشتر در زمان چرخاندن فرمان خودرو به گوش می‌رسند. پارگی در گردگیرها را نیز می‌توان از علل شایع خرابی پلوس دانست. چون خرابی پلوس ار اصلی‌ترین علل ایجاد صدا در زمان چرخاندن فرمان است در ادامه درباره دلایل خرابی آن توضیح می‌دهیم.

دلایل اصلی خراب شدن پلوس در خودرو چیست؟

دلایل متعددی را می‌توان برای خرابی پلوس در خودرو نام برد از جمله:

 • رانندگی با دنده اشتباه یکی از علل خراب شدن پلوس است. زیرا دور موتور و سرعت ماشین هماهنگی مناسبی نداشته و به پلوس فشار وارد می‌شود.
 • ترمز کردن شدید یا استفاده‌های نابه‌جا از ترمز دستی نیز پلوس را خراب می‌کند.
 • خراب شدن اتصالات پلوس که باعث وصل شدن آن به گیربکس هستند نیز منجر به خرابی این قطعه می‌شوند.
 • رها کردن ناگهانی کلاچ در زمان تعویض دنده ضربات شدید به موتور وارد می‌کند. در نتیجه امکان این که سرپلوس در این حین خراب شود نیز وجود دارد.

تمام این موارد از علل خرابی پلوس و در نتیجه بروز صدای تق تق هنگام گردش فرمان می‌باشند.

4- استفاده از رینگ و لاستیک غیراستاندارد:

در برخی از خودروها این مشکل بیشتر از سایر ماشین‌ها دیده می‌شود. چنانچه از رینگ و لاستیکی در ماشین استفاده شود که مناسب و استاندارد نیست چرخاندن فرمان ایجاد صدا می‌کند. گاهی اوقات راننده‌های جوان اقدام به استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر در خودرو می‌کنند. انتخاب لاستیک‌هایی که بیشتر از اندازه پهن هستند به مرور به پمپ هیدرولیک فرمان فشار می‌آورد. در نتیجه به مرور به بروز صداهای نامتعارف در حین چرخاندن فرمان خودرو منتهی می‌شود.

5- معیوب بودن مهره‌ها و بلبرینگ‌ها:

اگر مهره‌ها در سیستم فرمان شل بسته شده باشند امکان شنیده شده صدا در حین چرخش فرمان وجود دارد. بلبرینگ‌های معیوب نیز موجب شنیده شدن صداهای غیرعادی در زمان چرخاندن فرمان می‌شوند. پس اگر تق تق کردن فرمان در زمان چرخاندن به دلیل قبلی نباشد احتمالا ایراد از بلبرینگ و مهره‌ها است.

سخن پایانی:

شنیدن صدای تق تق هنگام گردش فرمان خودرو به هیچ وجه عادی و معمول نیست. بنابراین باید بلافاصله به دنبال پیدا کردن علت شنیدن این صدا و رفع مشکل احتمالی آن باشید. چنانچه این مشکل از بی‌کیفیتی قطعات یدکی باشد می‌توانید قطعه‌های اصل را از اتومبیل یدک تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *